Za prelazak Atlantika, od luke Salvador u Brazilu do Zelenortskih otoka, trebalo im je 28 dana, no to nije značilo kraj oceanske avanture, iskrcavanje i oporavak na kopnu. Zbog pandemije je zabranjeno iskrcavanje na Zelenortske otoke, pa se posada "Hira" tek kratko zaustavila i opskrbila vodom i namirnicama, te produljila dalje, peema Madeiri.
Na Madeiri su restriktivne mreže nešto blaže, otok se početkom kolovoza otvorio i za avionske goste, no testiranje na COVID-19 obavezno je za sve koji ne donesu potvrdu o testiranju unutar zadnjih 72 sata. Ipak, posad "Hira" pošteđena je procedure testiranja – nakon ukupno 65 dana provedenih u izolaciji na Atlantskom oceanu epidemiolozi su zaključili da je veća opasnost Madeira za zdravlje posade nego posada "Hira" za Madeiru. Unatoč otvaranju za turiste i dolasku avionskih gostiju, grad je pust, nekolicina otvorenih restorana zjapi prazno, a brojni izletnički brodovi i gliseri za promatranje dupina i kitova ne napuštaju luku. Niti jedan kruzer nije uplovio u luku. Prema procjenama lokalaca, na Madeiri je usred kolovoza manje od 10 posto uobičajenog turističkog prometa za to doba godine.
Na Madeiri su na "Hiru" obavljeni nužni popravci, zamijenjena je kopča motora koja je zadavala dosta problema, te se posada otisnula na zadnju atlantsku dionicu, od Madeire do Gibraltara. S obzirom na to da su luke Portugala i Španjolske zatvorene za nautičare, jedino mjesto za pristajanje je Gibraltar, trgovačka luka pod britanskim protektoratom. Tu je situacija prilično relaksirana – ako i postoje neke restriktivne mjere, nisu se odnosile na posadu "Hira", jer su opet proveli više od petnaest dana u izolaciji na oceanu. Na javnim mjestima obavezno je nošenje maske i držanje distance, stolovi na terasama su međusobno udaljeni, no osim toga čini se da život teče normalno. Britanci svakodnevno brojnim letovima dolijeću i odsjedaju u hotelima ili na svojim plovilima, s obzirom na to da je ovdje smješteno nekoliko tisuća britanskih brodica.
Do povratka u lošinjsku luku pred "Hirom" je još oko 1700 nautičkih milja. Kako su sve mediteranske luke ili zatvorene ili imaju stroge restriktivne mjere za brodice u tranzitu, posada "Hira" nada se da će ovu zadnju etapu odjedriti bez zaustavljanja i u matičnu luku stići početkom listopada.
"Hir 3" i posadu možete pratiti putem društvenih mreža Facebook i Instagram, a točnu poziciju "Hira" potražite na "PredictWind trackingu", na stranici www.patreon.com/sailingtribe
"Hir 3" u Mediteranu, početkom listopada u Malom Lošinju?
- Marina Đukanović