Posljednje vijesti:
Dobrotvorni turnir okuplja deset sastava - 18.12.2025.
Usvojen proračun za 2026., poskupljenje vode neizb - 18.12.2025.
Najviše priznanje akademiku Kuljaniću - 18.12.2025.
Radovi na cesti od Križića do Dragozetića dogodine - 17.12.2025.
Djeca izvela 23 točke - 17.12.2025.

Prijava

Forgot Username or Password ?
    Otoci.netOtoci.netOtoci.net
    • Događaji
      • Crna kronika
      • Najave
    • Revija
      • 21 o meni
    • Turizam
    • Politika
    • Kultura
    • Baština
      • Iz vaših albuma
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Vaterpolo
    • Zabava
      • Što slušam
    • Obavijesti
    • Oglašavanje




    Usvojen proračun za 2026., poskupljenje vode neizbježno?

    Bojan Purić
    Četvrtak 18.12.2025.
    Tweet

    Sa sjednice Vijeća / foto: B. Purić
    Sa sjednice Vijeća / foto: B. Purić
    Članovi Gradskog vijeća Malog Lošinja jednoglasno su danas usvojili proračun Grada za sljedeću godinu, nakon što su proanalizirali amandmane gradonačelnice Ane Kučić (HDZ) te vijećnika Marija Frankovića (nestranačka lista) i AM-ovog dvojca Marija Okmažića i Marina Kajkare.


    Prihvaćen je Frankovićev amandman o smanjenju stavke poticanja razvoja turizma, konkretno poticaja privatnim iznajmljivačima, smanji za 200 tisuća eura, a taj novac preraspodijeli u poticanje poljoprivrede (80 tisuća) i gospodarstva (120 tisuća eura), i to s osam glasova "za" i pet "protiv", odnosno svi su ga podržali osim koalicije HDZ-HSS. Kako je gradonačelnica prihvatila drugi Frankovićev amandman, da se za 19.908 eura smanji stavka za posebnog savjetnika gradonačelnice (Emil Priskić iz Opatije, op.a.) i taj iznos doda ukupnoj stavci za sport, o tome se nije posebno glasalo. U raspravi, Franković je rekao da ni u prošlom mandatu usluge savjetnika nisu bile potrebne, a da je sada na vlasti odabrati kvalitetne pročelnike zbog kojih neće biti potrebe za savjetnikom, dok je Kučić odgovorila da je savjetnik pomogao u mnogim situacijama, a da Frankovićev amandman ima "težište na savjetniku, a ne na sportu". Gradonačelnica je prihvatila prijedlog AM-a, da se poveća stavka za izradu registra nekretnina Grada. U općenitom dijelu rasprave, Franković je još ustvrdio da se "nastavlja stara praksa" i da bi proračun trebalo slagati realnije, pa ga po potrebi povećavati rebalansom. Završni, treći rebalans ovogodišnjeg proračuna jednoglasno je usvojen, bez rasprave, kao i niz točaka koje su povezane s proračunom za 2026. godinu te izmjene odluke o zaštiti socijalnog standarda građana, kao i odluka o zabrani građevinskih radova za sljedeću godinu - od 15. lipnja do 15. rujna, na državne praznike te na Badnjak. Kao točka dodana na dnevni red na samom početku sjednice, jednoglasno je usvojena odluka o uvođenju riznice Grada, nakon što u rujnu nije dobila dovoljno glasova - tada su bila četiri glasa "za" i pet "protiv" uz troje suzdržanih i jedan izostanak sa asjednice.

    Točke o analizi i godišnjem planu razvoja sustava civilne zaštite na području Grada usvojene su većinom glasova - jedini je protiv bio predsjednik Vijeća, Mario Okmažić (AM), ocijenivši da sustav civilne zaštite na Lošinju ne postoji, odnosno da pripadnici nisu dovoljno educirani.

    Unatoč protivljenju gradova i općina, poskupljenje vode neminovno?

    Aktualni sat otvorio je Jerko Kušeta (nestranački, s liste kombinirane s SDP-om), upitavši koje su novosti o reorganizaciji gradske uprave te o cijenama usluga vodovoda, dobivši od gradonačelnice odgovor da je prvi korak u reorganizaciji novi pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta, potom i imenovanje vršitelja dužnosti pročelnika, a da je Grad Mali Lošinj dao primjedbu na javnom savjetovanju o cijenama vode. Kučić je rekla da je Skupština tvrtke "Ponikve voda", koju čine načelnici krčkih i cresko-lošinjskih gradova/općina, dogovorom skinula s dnevnog reda točku o povećanju cijena, u nadi da će biti napravljena povoljnija kalkulacija, ali i da je "zakonodavni okvir vrlo rigidan i definira jednadžbu za kalkulacije kojih se komunalna poduzeća moraju držati". 

    Nađa Bojić-Kesar (SDP) pitala je zašto Grad prodaje dvije parcele na području Kalvarije, označene kao javna parkirališta u urbanističkom planu uređenja, a "Lošinj uslugama" nedostaje površina za organizaciju parkiranja i s obzirom na to da je teren u obuhvatu gradnje prometnice, pa će uslijediti izvlaštenje. Pročelnica Marina Žunić odgovorila je da je bilo više zainteresiranih kupaca, a da je samo rubni dio u obuhvatu prometnice. Vini Vešković pitala je zašto se prodaje zemljište od 1200 kvadratnih metara u Nerezinama te koji je krajnji rok za završetak radova na aglomeraciji u Nerezinama, Svetom Jakovu i Osoru. Kučić je odgovorila da su stigli zahtjevi za produljenje roka završetka, najprije do ožujka, a sada i do lipnja 2026. godine. "Nije nam želja da se to produži, s obzirom da imamo loša iskustva s izvođačima na svim dijelovima otoka. Već su sada stvoreni preduvjeti za penalizaciju jer su rokovi 'prešišani' na nekim dijelovima", poručila je gradonačelnica.

    Tina Smirčić-Mišljenović s Frankovićeve liste kazala je da u Domu zdravlja postoje problemi s kanalizacijom, a u laboratoriju kvar na električnim instalacijama zbog čega je upitna sigurnost rada. Pitala je gradonačelnicu i što je učinila po obećanjima iz izborne kampanje - dolascima okulista, dječjeg fizijatra, medicine rada i psihijatra. Kučić je odgovorila da je uputila dopise Županiji, koja je nadležna za Dom zdravlja, a da je od niza dopisa dobiven samo jedan odgovor.

    Franković je kazao da nije imenovano etičko povjerenstvo i da je time onemogućeno prijavljivanje neetičnog ponašanja. Optužio je Marija Okmažića da je prekršio Zakon o sprečavanju sukoba interesa, ne obavijestivši Vijeće o poslovnom odnosu s Gradom, pošto trenutno ima zakup ugostiteljske kućice na Trgu RH, a ustvrdio je da Okmažićeva tvrtka nema registriranu ugostiteljsku djelatnost, što je Okmažić odbacio kao netočno, dodajući i da ne "ostvaruje financijsku korist od Grada, nego Grad od njega", a Franković je taj odnos ocijenio sukobom interesa. Gradonačelnica je odgovorila da rok za dostavu dokumenta o poslovnim odnosima još traje. U ulozi predsjednika Odbora za izbor i imenovanja, Jerko Kušeta je najavio što skorije osnivanje etičkog povjerenstva. Franković je zatražio podatak o tome koliko Grad plaća vanjskim suradnicima za provođenje javnih i jednostavnih nabava. Roberto Cavedoni s Frankovićeve liste pitao je gdje će biti napravljen deponij za građevinski otpad.

    Na kraju sjednice, vijećnici su poželjeli sretne umirovljeničke dane Tanji Jović, voditeljici Odsjeka za urbanizam, komunalno gospodarstvo i gospodarenje gradskom imovinom, koja s Novom godinom prestaje raditi.


    Tweet
    Manora
    POU kino 12/2025.
    Fiat lux!
    Sobol Nekretnine
    Art Dental 12-2025 300x250

    Servisne informacije

    12 / 18 2025 Bez struje, 19. 12. 2025.
    11 / 28 2025 Matični ured, XI/2025.
    06 / 14 2024 Katamaran Pula - M. Lošinj - Zadar
    10 / 31 2025 Matični ured, X/2025.
    09 / 30 2025 Matični ured, IX/2025.
    Brodska linija Ilovik - Mrtvaška Brodska linija Ilovik - Mrtvaška
    Trajekti Merag–Valbiska, Porozina–Brestova Trajekti Merag–Valbiska, Porozina–Brestova
    09 / 02 2025 Matični ured, VIII/2025.
    Katamaran M. Lošinj - Cres - Rijeka Katamaran M. Lošinj - Cres - Rijeka
    08 / 06 2025 Matični ured, VII/2025.
    Brod M. Lošinj - Unije - Susak Brod M. Lošinj - Unije - Susak

    Najčitanije

    • Mislila sam da ću ostati mjesec dana, pa kako bude...
    • In memoriam: Živko Zuber
    • Pale s romobila - jedna teže, druga lakše ozlijeđena
    • Vatrogasci intervenirali na Velopinu
    • Osmaši iz 2000. godine na zajedničkoj večeri
    • Gospić i Urti obranili naslov

    Najnovije

    12 / 18 2025 Dobrotvorni turnir okuplja deset sastava
    12 / 18 2025 Usvojen proračun za 2026., poskupljenje vode neizbježno?
    12 / 18 2025 Najviše priznanje akademiku Kuljaniću
    12 / 18 2025 Bez struje, 19. 12. 2025.
    12 / 17 2025 Radovi na cesti od Križića do Dragozetića dogodine?
    12 / 17 2025 Djeca izvela 23 točke
    12 / 17 2025 Nastupaju Tonja Čuić i Carlota Amado

    Na današnji dan:

    19.12.1914.

    U Rabu rođen Mario Fafangel, lošinjski jedriličar-olimpijac

    otoci.net
    • Kontakti
    • Uvjeti korištenja
    • Oglašavanje
    • Impressum
    • Početna
    • Događaji
      • Crna kronika
      • Najave
    • Revija
      • 21 o meni
    • Turizam
    • Politika
    • Kultura
    • Baština
      • Iz vaših albuma
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Vaterpolo
    • Zabava
      • Što slušam
    • Obavijesti
    • Oglašavanje
    Ova web stranica koristi (cookies) kolačiće za spremanje podataka o posjeti. Ako nastavite koristiti ovu web stranicu pristajete na uporabu kolačića.
    Slažem se
    Kopiranje sadržaja nije dozvoljeno