Posljednje vijesti:
Aljoša Jurinić prvi put nastupio u Malom Lošinju - 07.05.2026.
Za cijeli program najavljeno oko sedamsto sportaša - 07.05.2026.
Paskal Benvin najviše nastupa, Kevin Kalanj najviš - 07.05.2026.
Prikupljeno 3850 eura za pomoć sugrađanki s invali - 06.05.2026.
Na Osoršćici rade na pristupu stupovima - 06.05.2026.

Prijava

Forgot Username or Password ?
    Otoci.netOtoci.netOtoci.net
    • Događaji
      • Crna kronika
      • Najave
    • Revija
      • 21 o meni
    • Turizam
    • Politika
    • Kultura
    • Baština
      • Iz vaših albuma
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Vaterpolo
    • Zabava
      • Što slušam
    • Obavijesti
    • Oglašavanje




    Usvojen zakup poljoprivrednih zemljišta, zaiskrilo oko šumice na Grabru

    Bojan Purić
    Utorak 24.05.2022.
    Tweet

    foto: W. Salković
    foto: W. Salković
    Iz drugog pokušaja, Gradsko vijeće Cresa usvojilo je najpovoljnije ponude za zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH.


    Podsjetimo, o ovome je već bilo riječi na sjednici 11. travnja, kada je na maratonskoj sjednici odluka bila odgođena. Uime gradskih službi, pravnik Luka Vuković Župan rekao je da je stiglo deset prigovora, da je povjerenstvo sve analiziralo i zaključilo da nije bilo nijednog argumenta za izmjenu prijedloga. Eliana Zec Solina, izabrana u Vijeće s liste SDP-a i partnera, rekla je da prigovori nemaju utemeljenje i da joj se čini da "Vijeće pokušava izaći van svojih zakonskih okvira" i pozvala na oprez zbog mogućeg pogodovanja, a da postoji "pravni lijek za sve odluke Vijeća". Predsjednica Vijeća, Natalija Marelić Tumaliuan (AM), rekla je da je vidjela prepisku djelatnika Grada i načelnika sektora iz Ministarstva, ocijenivši neprofesionalnim navod da se "neke čestice mogu izuzeti". Đanino Sučić (UK) rekao je da vijećnici, kao glas građana, trebaju nešto poduzeti kada vide da nešto u zakonu nije u redu. "Kroz ovaj natječaj došli smo do spoznaje da je poljoprivredno zemljište vrijedno i da su cijene koje država daje poticajne, pa će se ljudi na sljedeće natječaje ozbiljnije javiti. Predlažem da Grad u što kraćem roku raspiše natječaj za zarasla zemljišta, jer ćemo tek tada dobiti pravi razvoj", rekao je Sučić. Sanja Tomić (HDZ) pročitala je jedan od prigovora, kazavši da u njemu stoji sve što bi i sama rekla: "Javila sam se na natječaj za maslinik koji je moja obitelj održavala od 1965., a htjeli smo i najam, što nije uvaženo. Nadala sam se da se nitko neće javiti za tu, našu parcelu. Prije natječaja ste trebali znati u kakvom su stanju pojedine čestice i izuzeti one koje su održavane", pročitala je Tomić. Marčelo Damijanjević, s vlastite liste, kazao je da kod sljedećeg natječaja, koji bi trebao biti čim prije, treba više paziti. Uime gradske službe, Marko Ferlora rekao je da se ne želi spuštati na osobnu razinu i aluzije: "Kao agronom sam utvrdio da se nešto može staviti u svrhu. Da ste zorno pročitali mail, a očito niste, jasno tražimo uputstva od Ministarstva".
    Zec Solina je prigovorila Marelić Tumaliuan zbog prozivanja Ferlore, našto je ona odgovorila da ga nije spomenula imenom. "Čemu služi Vijeće, ako ne možemo komentirati rad Grada, da zataškava probleme?", zaključila je Marelić. Na stranu Ferlore stala je Iva Krivičić Miočić (PGS), kazavši da se zakona treba držati, našto je Sučić odgovorio da su "i nacionalizacija i agrarna reforma i privatizacija provedene zakonito", a da ništa od toga nije bilo moralno. Sanja Tomić ponudila je sama povesti "izlet" vijećnika na teren, da se vidi vrijednost parcela. Anđelko Petrinić (HDZ) upitao je je li bilo teško u mjesec dana obaviti očevid. Na kraju je za prijedlog bilo desetoro vijećnika, a Petrinić je bio suzdržan, s tim da u dvorani nisu bili UK-ovi vijećnici Robert Kučić i Daniele Surdić.

    Najžešće je bilo kod točke prijedloga odluke o potvrđivanju svojstva komunalne infrastrukture javnog dobra u općoj uporabi stečenog danom njezine izgradnje ili uređenja. Pročelnica Patricija Purić rekla je da je nakon započetog postuka evidentiranja zaprimljena "peticija skupine građana koja je izrazila veliku zabrinutost ako se ta zelena površina ne proglasi javnim dobrom u općoj uporabi" te da je Tonči Zubović podnio očitovanje o ovoj točki, s obzirom na to da postoji spor oko toga je li vlasnik jednog od terena, "Šumice" na Grabru, on ili Grad. Sanja Tomić pitala je zašto Grad nije uskladio katastar i zemljišne knjige na terenu. Marčelo Damijanjević rekao je da se spominje "zelena površina" na Grabru, a da je to u urbanističkom planu "rekreativna zona" i da je to potvrdilo Gradsko vijeće. Naveo je da su u zemljišne knjige upisane privatne osobe, a da je Grad u posjedu. "Kroz ove godine su vlasnici prema Gradu tvrdili da je to njihovo i suprotstavljali se korištenju nekretnine. Na sastanku je zaključeno da je Grad zainteresiran za otkup i time de facto priznavao da to nije njihovo zemljište. Zaključak iz 2018. kaže da Grad nije vlasnik nekretnine. Sugrađani koji su potpisali imaju pravo izraziti mišljenje, treba i slušati njihove želje koliko je moguće, ali treba poštivati i privatno vlasništvo i uzeti ga u obzir. Nema osnove da se tamo nešto gradi, nisam vidio nikakvu inicijativu da se traži da tamo bude nešto drugo. Možda su potpisnici imali bojazan da će netko nešto tražiti, ali koliko ja znam, to ne postoji", rekao je Damijanjević. Đanino Sučić je rekao da postoji presuda u korist Grada, a Eliana Zec Solina također smatra da zemljište pripada Gradu. Gradonačelnik Marin Gregorović (SDP) rekao je da je posljednjih 40-50 godina taj teren sigurno javno dobro, a da postoje i druge rekreacijske zone koje se vode pod održavanjem zelenih površina. Iz gradskih službi, Dubravka Fak rekla je da su, u pojmovima komunalnog gospodarstva, i rekreacijska i dječja igrališta zelene površine.

    Za riječ se javio i Tonči Zubović, no predsjednica Marelić Tumaliuan odgovorila mu je da prema poslovniku ne postoji takva mogućnost. Tražio je da ga se sasluša: "Meni je bitno, a vama je to samo jedna točka dnevnog reda; većina je niste ni pročitali". Đanino Sučić rekao je da prema poslovniku građani mogu biti pozvani i jedino u tom slučaju mogu dobiti riječ. Marelić je ponudila kompromis, odredivši stanku, za vrijeme koje je Zuboviću omogućeno da izvan prostorije vijećnice iznese svoj stav. Nakon stanke, Damijanjević je pozvao na odgodu odluke, ali je objavljeno glasanje, u kojemu je jedanaestoro vijećnika bilo za prijedlog, a dvojica protiv - Damijanjević i njegov kolega s liste Erik Mujagić. Nakon toga, Zubović je demonstrativno napustio vijećnicu, vijećnicima i gradonačelniku poručivši da ih "treba biti sram".

    Divljač, radovi u Martinšćici, rampa, vodovod, internet, vožnja klančićima...

    Na aktualnom satu, Iva Krivičić Miočić (PGS) pitala je kada će biti aktivirana rampa za pristup na Lungomare, što je još ranije bilo najavljeno. Natalija Marelić Tumaliuan (AM) upitala je kada će biti završeni građevinski radovi u Martinšćici, s obzirom na približavanje turističke sezone. Također je pitala i o radu komunalno-prometnih redara. Eliana Zec Solina (izabrana s liste SDP-a i partnera) također se zanimala za završetak radova na području Miholašćice/Martinšćice, te upozorila na nedostupnost kontejnera za glomazni otpad u svibnju. Upozorila je i na probleme s divljači, nakon nedavnoga slučaja pogibije motociklista kod Dragozetića.

    Anđelko Petrinić (HDZ) zatražio je hodogram aktivnosti obnove Doma u Orlecu, te upozorio na rušenje gromača pri obnovi stupova rasvjetnih tijela u Orlecu. Upitao je i što će Grad poduzeti da podnositelji zahtjeva dobiju komunalne vezove u Cresu. O temama Miholašćice i divljači govorila je i Sanja Tomić (HDZ). Marko Kaštelan s liste HDZ-HRAST-Suverenisti predložio je zabranu vožnje motora i skutera u klančićima i upozorio na brojne primjere divljih deponija šute na otoku. Damir Kučić (SDP) rekao je da za vrijeme sajmova na parkiralištu na Jadranskoj obali nedostaje sanitarnih čvorova.

    Đanino Sučić (UK) tražio je da se poduzmu koraci da Hrvatski zavod za zapošljavanje ponovo ureduje u Cresu. Predložio je da se pozovu lovačka društva i Županije i raspravi o problemima s divljači. Brzinu interneta u manjim otočnim mjestima smatra nezadovoljavajućom, a i WiFi u samom Cresu. Upitao je i hoće li od Pržića do Merga biti "izvučen" vodovod.

    Odgovarajući na pitanja, gradonačelnik Marin Gregorović (SDP) složio se s time da divljač bude tema Vijeća, a da je radove na području Martinšćice usporilo arheološko nalazište, ali da bi do 15. lipnja sve trebalo biti prohodno. Za Dom u Orlecu, rekao je da je Ministarstvu regionalnog razvoja predan prijedlog za Centar za posjetitelje na temu bioraznolikosti, a u zgradi bi bile/ostale spavaonice, trgovina i ugostiteljski objekt.


    Tweet
    SB dental
    Manora
    KUCL - novi način obračuna odvoza 2026. - 300x250
    POU kino 5/2026.
    Sobol Nekretnine


    Servisne informacije

    05 / 07 2026 Bez vode, 8. 5. 2026.
    05 / 02 2026 Matični ured, IV/2026.
    04 / 07 2026 Matični ured, III/2026.
    02 / 27 2026 Matični ured, II/2026.
    02 / 02 2026 Matični ured, I/2026.
    01 / 02 2026 Matični ured, XII/2025.
    06 / 14 2024 Katamaran Pula - M. Lošinj - Zadar
    Katamaran M. Lošinj - Cres - Rijeka Katamaran M. Lošinj - Cres - Rijeka
    Brodska linija Ilovik - Mrtvaška Brodska linija Ilovik - Mrtvaška
    Brod M. Lošinj - Unije - Susak Brod M. Lošinj - Unije - Susak
    Trajekti Merag–Valbiska, Porozina–Brestova Trajekti Merag–Valbiska, Porozina–Brestova
    11 / 28 2025 Matični ured, XI/2025.

    Najčitanije

    • Sudar tri automobila na cesti blizu Ustrina
    • Lukanović: Stanje u zdravstvu Lošinja nije dobro, najviše zbog objekta
    • Severina nastupila pred brojnim otočanima i gostima
    • Komunalne usluge: Sustav ne postoji samo kada ga koristite
    • Franković predsjednik lošinjskog SDP-a
    • Možemo!: Sustav kažnjava obitelji s djecom

    Najnovije

    05 / 07 2026 Aljoša Jurinić prvi put nastupio u Malom Lošinju
    05 / 07 2026 Za cijeli program najavljeno oko sedamsto sportaša
    05 / 07 2026 Bez vode, 8. 5. 2026.
    05 / 07 2026 Paskal Benvin najviše nastupa, Kevin Kalanj najviše golova
    05 / 06 2026 Prikupljeno 3850 eura za pomoć sugrađanki s invaliditetom
    05 / 06 2026 Na Osoršćici rade na pristupu stupovima
    05 / 06 2026 Odbojkašice po jednu pobjedu i poraz na prvenstvu Hrvatske

    Na današnji dan:

    ...

    otoci.net
    • Kontakti
    • Uvjeti korištenja
    • Oglašavanje
    • Impressum
    • Početna
    • Događaji
      • Crna kronika
      • Najave
    • Revija
      • 21 o meni
    • Turizam
    • Politika
    • Kultura
    • Baština
      • Iz vaših albuma
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Vaterpolo
    • Zabava
      • Što slušam
    • Obavijesti
    • Oglašavanje
    Ova web stranica koristi (cookies) kolačiće za spremanje podataka o posjeti. Ako nastavite koristiti ovu web stranicu pristajete na uporabu kolačića.
    Slažem se