Posljednje vijesti:
Obrtničke igre ponovo na Lošinju - 08.05.2026.
Aljoša Jurinić prvi put nastupio u Malom Lošinju - 07.05.2026.
Za cijeli program najavljeno oko sedamsto sportaša - 07.05.2026.
Paskal Benvin najviše nastupa, Kevin Kalanj najviš - 07.05.2026.
Prikupljeno 3850 eura za pomoć sugrađanki s invali - 06.05.2026.

Prijava

Forgot Username or Password ?
    Otoci.netOtoci.netOtoci.net
    • Događaji
      • Crna kronika
      • Najave
    • Revija
      • 21 o meni
    • Turizam
    • Politika
    • Kultura
    • Baština
      • Iz vaših albuma
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Vaterpolo
    • Zabava
      • Što slušam
    • Obavijesti
    • Oglašavanje




    1984.: Bez gubitaka i nepokrivenih investicija; u lošinjskom rodilištu u godinu dana rođeno 120 djece; susreti u Valunu

    Bojan Purić
    Subota 30.03.2024.
    Tweet

    b_400_400_16777215_0_0_images_novosti_2024-03_otockivjesnik3-1984nazarenokamalic.jpgO čemu se pisalo prije četrdeset godina? Zavirili smo u arhivu lista koji je tada izlazio na cresko-lošinjskom području, "Otočkog vjesnika", (uglavnom) mjesečnika koji je svojedobno bio jedini isključivo lokalni medij na ovom području...


    Uslijed velikih troškova tiskanja, često se događalo da, umjesto jednom mjesečno, "Otočki vjesnik" izađe kao dvobroj, čak i trobroj. Tako je i jubilarni, pedeseti broj, bio "skriven" u trobroju za siječanj, veljaču i ožujak 1984. godine. Tema broja bio je Valun; panorama tog mjesta krasila je naslovnicu, a na čak dvanaest stranica bila je objavljena kolovoška reportaža o Valunu autora Tomislava Gospodnetića, iz serije "Upoznajmo naše mjesne zajednice" urednika Bernarda Balona i Julijana Sokolića, ujedno glavnog urednika te člana uredništva "Otočkog". Vrijedi zabilježiti imena i prezimena Gospodnetićevih sugovornika - francuska obožavateljica Valuna Marie-Odile Chatenoud s anegdotom o Ninu Vidiću koji bi pri svakom dolasku u Valun zaustavljao automobil na Gracinah, poznatom vidikovcu s pogledom na Valunski zaljev, zatim Josip "Bepo" Surdić koji zaprima pošiljku novina, grafički urednik "Otočkog" Vjekoslav Katnić, sezonske radnice turističkog ureda Donatela i Anamarija, znalac i ljubitelj glazbe "maestro" Marijan Krivičić, barba Jedre z Runcin i supruga mu Antica, župnik Mirko Jurasić, Pero Muškardin i Nino Dlačić iz Zbićine, ratni vojni invalid Ivan Brnić Ćukov koji je 1943. prisustvovao zasjedanju AVNOJ-a u Jajcu, kada je proglašena nova Jugoslavija. Zatim Nazareno Kamalić, svirač mijeha. U nastavku reportaže opisan je sastanak predstavnika "društveno-političkih organizacija mjesta", rasprava o tome kako unaprijediti turizam u Valunu, a time i poboljšati prilike u mjestu. Potom slijedi nastavak reportaže, napravljen pola godine kasnije, u posve drugačijem ambijentu, siječanjskom. Za razliku od kolovoza, sada više nije bilo nijednog automobila na mjesnom parkiralištu. Opisan je posjet gostionici obitelji Krivičić, razgovor o svestranom Josipu Balonu te posjet Zbićini, sa zaključkom - večerom u Valunu - kuhanom suhom ovčetinom i ostekom (šćulac, kostrič) dinstanim na maslinovom ulju.

    Opširan je izvještaj s Općinske konferencije Saveza komunista Hrvatske. Između ostalog, naglašeno je da je općina Cres-Lošinj bez gubitaka i nepokrivenih investicija, s porastom dohotka za 30 posto, društvenog proizvoda za 34 posto, a deviznog priliva za 67 posto. U izvještaju je navedeno da su u dvije godine iz partije otišla 34 člana, zbog "izricanja statutarnih mjera", a radilo se o zloupotrebi položaja, zatim i to da se građani javljaju zbog manipulacija sa stanovima i da treba "onemogućiti male bogove koji svoje osobne interese stavljaju ispred društvenih". Spomenuto je i da je "Lošinjska plovidba" nabavila tri nova broda, a sa stranim partnerom gradi dva nova, pa i to da je "pojačano djelovanje klera" te da "treba reagirati na ono što prelazi zakonske okvire".

    Iz "Nedjeljne Dalmacije" prenesen je tekst "Otoci, pomognite se sami" o najavi poskupljenja trajektnog prijevoza zbog kompenzacije nerentabilnih linija na Jadranu, osim ako se doplatom razlike ne uključe primorske i otočke općine. Pseudonimom "Promatrač" potpisan je opširan prilog "Jubilej trajnog zanosa" o 25. godišnjici "Lošinjske plovidbe", a Nenad Miculinić pisao je o reorganizaciji "Jadranke" s 1150 zaposlenih. Objavljen je popis svih koji su dobrovoljnim radom i prilozima sudjelovali u otvaranju nove zgrade Dječjeg vrtića "Ivo Lola Ribar" u Malom Lošinju u rujnu 1983. godine - gotovo tristo pojedinaca i organizacija.

    Predstavljen je mladi lošinjski pjesnik Flavio Vidović, osnovka-atletičarka Ana Matković, opisan je rad Amaterskog kazališta "Josip A. Kraljić", proslava Dana žena, novogodišnja natjecanja podvodnih ribolovaca - Kup nacija (ujedno i za Kup Europe) i Kup gradova - te novosti iz jedrenja, šaha, rukometa. Jubilarni broj sadrži i savjete o obrezivanju limuna, prilog o životu morskih kornjača i kunića.

    Draž listu dale su zanimljivosti iz svakodnevice - tu je susret s 20-godišnjom poštaricom Bernardom Zubović, kao jednoj od rijetkih žena u tom poslu i, prema riječima kontrolora Dinka Kučića, primjernom u radu, zatim posjet rodilištu u Malom Lošinju i prvom novorođenčetu u 1984. godini, dječaku Igoru Dediću iz Cresa, uz podatak da je 1983. godine u lošinjskom rodilištu rođeno 120 djece.


    Tweet
    SB dental
    Manora
    KUCL - novi način obračuna odvoza 2026. - 300x250
    POU kino 5/2026.
    Sobol Nekretnine


    Servisne informacije

    05 / 08 2026 Bez vode, 11. 5. 2026.
    05 / 08 2026 Bez struje, 11. 5. 2026.
    05 / 07 2026 Bez vode, 8. 5. 2026.
    05 / 02 2026 Matični ured, IV/2026.
    04 / 07 2026 Matični ured, III/2026.
    02 / 27 2026 Matični ured, II/2026.
    02 / 02 2026 Matični ured, I/2026.
    01 / 02 2026 Matični ured, XII/2025.
    06 / 14 2024 Katamaran Pula - M. Lošinj - Zadar
    Katamaran M. Lošinj - Cres - Rijeka Katamaran M. Lošinj - Cres - Rijeka
    Brodska linija Ilovik - Mrtvaška Brodska linija Ilovik - Mrtvaška
    Brod M. Lošinj - Unije - Susak Brod M. Lošinj - Unije - Susak
    Trajekti Merag–Valbiska, Porozina–Brestova Trajekti Merag–Valbiska, Porozina–Brestova
    11 / 28 2025 Matični ured, XI/2025.

    Najčitanije

    • Sudar tri automobila na cesti blizu Ustrina
    • Lukanović: Stanje u zdravstvu Lošinja nije dobro, najviše zbog objekta
    • Severina nastupila pred brojnim otočanima i gostima
    • Franković predsjednik lošinjskog SDP-a
    • Možemo!: Sustav kažnjava obitelji s djecom
    • Na Osoršćici rade na pristupu stupovima

    Najnovije

    05 / 08 2026 Obrtničke igre ponovo na Lošinju
    05 / 08 2026 Bez vode, 11. 5. 2026.
    05 / 08 2026 Bez struje, 11. 5. 2026.
    05 / 07 2026 Aljoša Jurinić prvi put nastupio u Malom Lošinju
    05 / 07 2026 Za cijeli program najavljeno oko sedamsto sportaša
    05 / 07 2026 Bez vode, 8. 5. 2026.
    05 / 07 2026 Paskal Benvin najviše nastupa, Kevin Kalanj najviše golova

    Na današnji dan:

    ...

    otoci.net
    • Kontakti
    • Uvjeti korištenja
    • Oglašavanje
    • Impressum
    • Početna
    • Događaji
      • Crna kronika
      • Najave
    • Revija
      • 21 o meni
    • Turizam
    • Politika
    • Kultura
    • Baština
      • Iz vaših albuma
    • Sport
      • Nogomet
      • Košarka
      • Vaterpolo
    • Zabava
      • Što slušam
    • Obavijesti
    • Oglašavanje
    Ova web stranica koristi (cookies) kolačiće za spremanje podataka o posjeti. Ako nastavite koristiti ovu web stranicu pristajete na uporabu kolačića.
    Slažem se