U pjesmi, smijehu, kulturi i zabavi - kolovoz na Lošinju 2024.

Nautički koncert / foto: I. Brčić
Nautički koncert / foto: I. Brčić
Sve goste i mještane očekuje šarolik program događanja u kolovozu na Lošinju popraćen brojnim glazbenim izvedbama, koncertima, kazališnim predstavama i tradicijskim običajima. Pomorska večer i "ABBA Real tribute band", Martin Kosovec, Zoran Predin, Osorske glazbene večeri, Nautički koncert, Nerezinske ljetne igre, Veloselska dagnjada i Festival lošinjskih balkona samo su dio programa u kolovozu na Lošinju!


Zajedno u glazbi!

Kako bi doživjeli nekadašnje običaje, a pri tom se i zabavili, svakog četvrtka folklorne grupe i lokalne klape održavaju svoje nastupe u Malom i Velom Lošinju te Nerezinama. Utorak je rezerviran za lošinjske mažoretkinje i Puhački orkestar "Josip Kašman".

Ljubitelji ozbiljnije glazbe uživat će u Osoru jer i ove godine renomirani svjetski glazbenici nastupaju u Osorskoj katedrali tijekom 49. Osorskih glazbenih večeri (16.7.-20.8.). Riječ je o festivalu klasične glazbe koji se održava u Osoru od 1976. godine. U župnoj crkvi rođenja B. D. Marije u Malom Lošinju, Lošinjanin Dino Đerić Baričević održat će koncert klasične harmonike (17.8.).

Na malološinjskom trgu i Rivi lošinjskih kapetana održat će se još jedna Pomorska večer (14.8.) u sklopu koje se prikazuje pomorska tradicija, eksponati i brodice uz gastronomiju na izletničkim brodovima, kao i nastupi folklora i lokalnih klapa, a u večernjim satima slijedi nastup "ABBA Real tribute benda"!

Dan pobjede i domovinske zahvalnosti Lošinjani i njihovi gosti na malološinjskom glavnom trgu proslavit će uz "Dino Dvornik tribute band", a svoj nastup na istoj lokaciji održat će i ovogodišnji pobjednik 4. sezone hrvatskog "The Voice" Martin Kosovec (7.8.) te "The Beatles Revival Band" (23.8.). Koncert u sklopu "Un'estate Lussignana" održat će lokalni bend "Macaklini" (2.8.), a koncert talijanske popularne i rock glazbe priuštit će Sergio Pavat na Trgu Republike Hrvatske, u organizaciji Zajednice Talijana Mali Lošinj (31.8.).

Lošinj se može pohvaliti i festivalom posvećenom najznačajnijem hrvatskom baritonu svih vremena – Josipu Kašmanu, 'princu baritona'. U sklopu festivala krajem kolovoza još nas očekuje nastup Mimoze Keka i Jovane Trajčeve "Sklad klavira kroz četiri ruke" (31.8.).
Koncert Roberta France "Queen Piano Transcriptions" slijedi i u Lošinjskom muzeju - Palači Fritzi (22.8.)

Nešto drugačije – zanimljive lokacije!    

Jedan od posebnijih koncerta po svom mjestu održavanja svakako je Nautički koncert (11.8.) u uvali Engleza na otoku Koludarcu. Upravo tamo lošinjski Puhački orkestar "Josip Kašman" nastupa pred brojnom publikom koja se nalazi na svojim barkama i drugim plovilima.

Jedan od također zanimljivih mikrolokacija je i predio B(a)rdina u Malom Lošinju koji je odnedavno dobio novu funkciju. Osim foto-pointova, postalo je mjesto održavanja manjih koncerata pa će tako ove godine tamo nastupiti Zoran Predin (9.8.).    

Pažnju će plijeniti i ovogodišnji Festival lošinjskih balkona koji se odvija na balkonima Malog i Velog Lošinja (21.-23.8.), a novija lokacija koja oduševljava prolaznike je i Annunziata u uvali Čikat, osobito jer se upravo u blizini skulpture "Addio" održavaju mini-nastupi dua "Magic Guitars" (5.8./ 12.8./ 19.8./ 26.8.).

Smijeh, kino i kazalište

Na ljetnoj pozornici kina Vladimira Nazora u Malom Lošinju održat će se brojne projekcije filmova, a ljeto se nastavlja u znaku komedija i kazališnih predstavi; hit-komedija "Kakva ti je žena takav ti je život" Dragana Marinkovića Mace (1.8.), Stand up komedija  "Bolja polovica" - Vlatka Štampara (6.8.) i Best of Vlatko (18.8.), Stand up komedija "Made in Bosnia" Hazima Mujčinovića (8.8.), Audicija Marinko Ćutuk i Ero s onoga svijeta by Željko Ninčić (22.8.).

Amfiteatar Gradske knjižnice i čitaonice Mali Lošinj također je mjesto zbivanja pa će koncert klasične glazbe, irske tradicionalne skladbe "Harfa" održati Elisa Manzutto (8.8.), nakon čega slijedi hit-komedija "Un vaporetto, un cappello, un bottone" u izvedbi lošinjskog kazališta JAK (21.8.).    

Ljubitelji talijanske kinematografije uživat će u "Tjednu talijanske kinematografije", projekcijama filmova u vili "Perla", sjedištu Zajednice Talijana u Malom Lošinju (13.-16.8.), nakon čega slijedi i kazališni performans Carla Colomba "Mili muoi" (18.8.).

Manja mjesta i otoci    

Kulturni i zabavni program odvija se u drugim manjim mjestima te na manjim otocima. Brojni mještani, ali i posjetitelji, s veseljem se svakog ljeta pridružuju brojnim sportsko-zabavnim igrama povodom održavanja tradicionalnih Nerezinskih ljetnih igra (do 4.8.), a ove godine u parku Nerezine održat će se i dječji ljetni karneval (17.8.).

Na Susku, nakon poznate proslave Dana iseljenika, uživamo u Susačkim glazbenim večerima (do 2.8.) te koncertu "Pohod na nove svjetove" (1.8.). Neizostavan je i susret klapa u Ćunskom (10.8.), a u Beleju se održavaju Belejske noći kada će svoje koncerte održati klapa "Čikat" (11.8.), Kvartet Veljak (13.8.), Karin Kuljanić (15.8.) i kvartet "Pešekani" (16.8.).

Na Unijama će se i ove godine održati pregršt kulturno-zabavnih događanja. Sunset Unije festival (do 1.9.) glavna je zgoda svakoga ljeta; glazbena večer u "Barabaru" (3.8.), proslava Dana zahvalnosti (5.8.), izbor najsimpatičnijeg psa Unija (20.8.), izbor kraljice/kralja fritula (22.8.), a tijekom cijelog srpnja i kolovoza pričaju se priče za laku noć svake srijede te održavaju dječje kreativne radionice, kao i vode šetnje po novouređenim stazama. I župna crkva na Unijama mjesto je zbivanja pa će tako svoje nastupe tamo održati Nela Katalenić, Josip Galić i Paula Jadrušić "Hommage Puccini" (13.8.).

Na molu Tomazinka, u naselju Artatore održat će se koncert klape "Čikat" (19.8.).

Ljeto u Velom Lošinju obilježit će mnogobrojne filmske projekcije, kazališne predstave i glazbeni nastupi. Osim otočnih večeri, trio "Meraki bend" svoj će koncert tri puta održati u velološinjskoj luci (5.8./ 13.8./ 24.8.). Kazališne predstave redovita su ponuda ovog simpatičnog lošinjskog mjesta; "Uvijek će nam ostati ljubav" (8.8.) i "Engleski Stand-up" (17.8.) samo su neke od njih.
Obilježit će se i Veloselska noć (3.8.) uz dagnjadu i nastup benda "Fiesta"! Već tradicionalno, uživajmo u koncertu "Klape na pjacalu" u Velom Lošinju, ispred župne crkve sv. Antuna (20.8.).

Kultura i izložbe

Osim bogate kulturne ponude na Unijama, Lošinjski muzej i Muzej Apoksiomena također nas redovno oduševljavaju brojnim izložbama te događajima; Etnografska zbirka Karniš (do 30.9.), izložba i promocija zbirke i poezije – slikopis "Brodarica" Margarete Perišić (do 2.8.), izložba Ovčarstvo na Unijama (3.-31.8.) te radionica filcanja vunenog cvijeta u izvedbi "Ruta Wool&Design" (4.8.).

Do 15. rujna u Muzeju Apoksiomena moguće je pogledati izložbu "Maslina - sveta biljka i bogati dar" povodom 25 godina od vađenja kipa Apoksiomena s morskog dna. U Palači Fritzi do 1. rujna pogledajte "Ars amatoria - ljubav i erotika u starom Rimu".

Udruga "Artour" Nerezine ove godine pripremila je razne zgode, od 16. OSCARfesta (do 1.11.) u Osoru, do izložbi u uljari Tuorić u Nerezinama; kreativna radionica za djecu i odrasle "Ljeta u uljari" (do 15.9.), izložba Marka Vrdoljaka i Dimitrija Popovića "One su ovdje" (do 10.8.), izložba Ljerke Njerš "Umjetnost na svili" (12.-19.8.) te priče cresko-lošinjskog arhipelaga "Prisjećanje" (do 1.9.).

Ne zaboravite - Rujan na Lošinju!

Od 7. do 21. rujna već tradicionalno na Lošinju se održava festival posvećen bogatoj pomorskoj i brodograđevnoj tradiciji - Losinava! Razne radionice, predavanja, glazbena i kulturna zbivanja očekuje sve posjetitelje tijekom ovog dvotjednog festivala kojim cijeli otok oživljava svoje povijesno i kulturno naslijeđe koje je zlatno doba pomorstva ostavilo za sobom.

Uživajte u ljetu na Lošinju!

Izvor: Turistička zajednica Grada Malog Lošinja