Kao glavne zamjerke ravnatelju Antoniju Badurini, koji je na to mjesto imenovan prije nešto manje od dvije godine, Šantić ističe da je tijekom prva dva mjeseca sve bilo dobro, a da je novi ravnatelj najavio uvođenje marende radnicama. "Od 2012. godine radim puno radno vrijeme i svake godine dobivali smo radnu obuću u proljeće i jesen, da bi sada ispalo da za to nema sredstava. Kada smo preko radija pitali o obući, rekao je da nema sredstava, jer su potrošena za kupnju odjeće za interventni tim, a poslije se zahvaljivao Županiji na donaciji te odjeće. Iako Grad Mali Lošinj sve uredno plaća, i sredstva za božićnice i regrese, a bivši ravnatelj (Marinko Gazilj, koji je u lipnju 2021. objavio da odlazi zbog osobnih razloga, iako je imao još godinu i pol mandata, op.a.) ostavio je više od 200 tisuća kuna na računu. Zamjeramo i to što je novi ravnatelj odlučio dati nam božićnice od po 450 kuna, iako su trebale biti po 1500 kuna. Lažirao je to da je Odbor Gradskog društva donio odluku o smanjenju plaća i božićnica, jer na tom sastanku nije bilo kvoruma. Kada je kolegica bila na bolovanju, uz svoje preuzela sam rad i s njenim korisnicima, pa sam ga zamolila da dodijeli nekog volontera, no rekao je da ih nema, jer je ljeto. Bila sam od lipnja postavljena za voditeljicu gerontodomaćica, no nije mi omogućen niti radni stol i stolica, kamoli kompjuter. Naše ormare, u kojima gerontodomaćice ostavljaju robu, prebacio je u skladište, gdje smrdi i nema vode, a sve uz obećanja da će se nešto riješiti. Zaključavao je sve, osim velikog ureda, u kojemu je administrativna tehničarka, pa tako ja nisam mogla doći do anamneze korisnika. Zabranio nam je ići u knjigovodstvo, dok u vrijeme ravnateljice Nade Mužić i poslije Marinka Gazilja ništa nije bilo pod ključem. Na poslu ga vrlo često nema, vrata su mu zaključana. Petkom uglavnom nikada nije na poslu", navodi Dijana Šantić, posebno ističući da se osjećala povrijeđeno, kada je zamolila ravnatelja da joj pomogne nositi tešku vrećicu iz trgovine, "iako zna da imam visoki tlak". Kako kaže, zbog takvog je tretmana jedna od kolegica dala otkaz, a druga je zbog stresa i povišenog šećera u krvi završila na hitnoj pomoći, nakon što je četrdeset godina u Crvenom križu i pred mirovinom je. Prema navodu, dao joj je zadatak da ode u Veli Lošinj zalijepiti plakate iako ona ne vozi. I sama, kaže, kroz ovo razdoblje ima probleme s visokim tlakom i depresijom, a da su je djeca izvukla iz takvog raspoloženja.
Šantić zamjera Badurini i druge stvari u djelovanju Gradskog društva Crvenog križa. Kaže, nije održan nijedan tečaj prve pomoći, a po dolasku na dužnost, novi je ravnatelj za sve prigode nabavljao skuplju flaširanu vodu na račun Društva, dok se prije koristila ona iz vodovoda. Dalje, zamjera mu i stvaranje "lažne predstave" fotografiranjem u svakoj prigodi, a da su u međuvremenu Crveni križ napustili razočarani volonteri koji više ne žele biti blizu, dok je stanje ovakvo. "Kada je dolazio na dužnost, vjerovala sam da ćemo odlično funkcionirati i da će se zbog svog nastupa svidjeti korisnicima". Naglašavajući da se "ne boji istine", Dijana Šantić kaže da je sve prijavila gradonačelnici, Hrvatskom Crvenom križu, Državnom odvjetništvu i Financijskom inspektoratu. Kaže, "zna kako sve funkcionira u državi" i misli da je i ovo "politička igra" te da je ne bi čudilo da se Badurina na nekim sljedećim izborima kandidira za gradonačelnika. "Treba gledati ljude, a ne politiku", zaključuje Šantić, koja na naše pitanje kaže da se ne bavi politikom.
Badurina: Ne mogu dati izjave zbog postupka koji je u tijeku
Prozvani ravnatelj Antonio Badurina, na naš je upit ostao suzdržan, odgovorivši da razumije važnost uloge medija u informiranju javnosti, ali da "trenutno nije u mogućnosti davati izjave zbog postupka koji je u tijeku" i da se "radi o izoliranom slučaju". "Kao predstavnik organizacije, moje trenutno stanje zahtijeva da zadržim privatnost i ostanem suzdržan od javnog iznošenja stajališta. Važno je napomenuti da ova odluka nije konačna i može se promijeniti u budućnosti", odgovorio je Badurina.
Odbor Gradskog društva: Interes javnosti je ograničen na programske aktivnosti
Komentar smo tražili i od predsjednice Gradskog društva Crvenog križa Malog Lošinja, Renate Žugić, koja je najprije zamolila odgodu do sjednice Odbora Gradskog društva, a nakon nje odgovorila da "članovi Odbora smatraju da nije u interesu društva da se iznose informacije vezane za unutarnje organizacijske izazove", a da je "interes javnosti ograničen na programske aktivnosti koje Gradsko društvo Crvenog križa pruža građanima Malog Lošinja i Cresa" te da će "ostale činjenice utvrditi mjerodavne službe, te donijeti rješenja i zaključke po kojima će Društvo postupiti".
Markt: Informirani smo o narušenim međuljudskim odnosima, proveden je nadzor
Na naš upit Robertu Marktu, izvršnom predsjedniku Hrvatskog Crvenog križa, dobili smo sljedeći odgovor: "Hrvatski Crveni križ upoznat je sa situacijom koju spominjete, odnosno informirani smo o narušenim međuljudskim odnosima u Gradskom društvu Crvenog križa Mali Lošinj. U više navrata obratile su nam se nezadovoljne djelatnice, djelovali smo prema njihovim predstavkama u skladu sa svojim statutarnim ovlastima, a uputili smo ih i da zatraže nadzor inspekcijskih službi za navode iz njihovih predstavki te da, ako smatraju potrebnim, zatraže i zakonsku zaštitu svojih prava.
Iako je Hrvatski Crveni križ nacionalno, odnosno krovno društvo u Republici Hrvatskoj, sva društva Crvenoga križa – općinska, gradska i županijska – imaju vlastitu pravnu osobnost. To znači da svako društvo Crvenoga križa ima svoju skupštinu, predsjednika i potpredsjednike, odbor, ravnatelja i nadzorni odbor. Rad ravnatelja društva, u ovome slučaju ravnatelja GD Crvenog križa Mali Lošinj, nadzire Odbor društva, kojem je u Malom Lošinju na čelu predsjednica Renata Žugić, a od kojega je Hrvatski Crveni križ zatražio da na svojim sjednicama raspravi o temi narušenih međuljudskih odnosa. Međutim, funkcija Hrvatskog Crvenog križa kao Središnjeg ureda u RH je savjetodavna. Statut Hrvatskog Crvenog križa navodi kako se odnosi između Središnjeg ureda i društava Crvenoga križa temelje na međusobnoj suradnji i vertikalnoj odgovornosti te da Središnji ured Hrvatskog Crvenog križa obavlja savjetodavnu funkciju i unutarnji nadzor nad radom društava Crvenoga križa. U skladu s tim, Hrvatski Crveni križ društvima može dati preporuke koje su savjetodavnog i edukativnog karaktera s ciljem podizanja kvalitete rada društava. Takav nadzor proveden je i u Gradskom društvu Crvenog križa Mali Lošinj, a na osnovu njega sastavljen je zapisnik koji je dostavljen GD Crvenog križa Mali Lošinj na daljnje postupanje. Hrvatski Crveni križ se iskreno nada da će situacija u GD Crvenog križa Mali Lošinj biti što prije razriješena na dobro svih uključenih strana kako bi mogli kvalitetno nastaviti provoditi brojne društveno korisne aktivnosti u svojoj zajednici."
"Zbog stresa sam na bolovanju; sve je lažna predstava"
- Bojan Purić