Zdravstvena skrb i stambena pitanja bila su među temama o kojima se najviše razgovaralo na sjednici Gradskog vijeća Malog Lošinja, održanoj u srijedu, prvoj nakon malo više od dva mjeseca.
Prisustvovalo je svih trinaestoro vijećnika, iako se potkraj sjednice, koja se razvukla kroz pet i pol sati, taj broj počeo smanjivati. Na dnevnom redu pretežno su bili polugodišnji izvještaji gradske uprave i čelnika gradskih poduzeća i ustanova, a tijekom aktualnog sata prevladalo je već uobičajeno prepucavanje između pozicije i opozicije, na trenutke i na rubu osobnih uvreda. Na samom početku je opozicijski vijećnik Mario Franković (nestranački, s liste zajedničke sa SDP-om) prozvao je predsjednika Vijeća Dubravka Devčića (vlastita nestranačka lista) da je prije dvije godine najavio biti korektor vlasti, a da je "ovoj vlasti jedino žetončić". Prigovorio mu je zbog grešaka u vođenju sjednica i predložio da iz svojih redova odabere nekoga drugog za predsjednika. Od pitanja, postavio je ono kada će početi radovi na cesti od Malog do Velog Lošinja, s obzirom na to da su bili najavljeni za jesen. Gradonačelnica Ana Kučić (HDZ) odgovorila je da se projekt nastavlja, a da se prije kraja ove godine očekuje određivanje izvođača radova, a da se čeka da se komunalno poduzeće sa svojim radovima na infrastrukturi makne s dionice, da ne bi bilo preklapanja radova. Frankovića je još zanimalo i što se planira za pomoć najugroženijem stanovništvu, dijelu umirovljenika i korisnicima socijalne skrbi. Predložio je gradonačelnici da Vijeću predloži sveobuhvatni program mjera pomoći otočnom stanovništvu pogođenom inflacijom. S tom se idejom Kučić složila, kazavši da su i prije aktualne situacije troškovi života na otoku bili 30 posto skuplji nego na kopnu, ali i da u proračunu već postoje jednokratne pomoći koje se povećavaju iz godine u godinu, ali i da se mnogi, kojima pomoć treba, ne žele javiti.
Željko Jović (SDP) požalio se da nije dobio potpun odgovor o angažmanu savjetnika Emila Priskića. Od Devčića je zatražio da osigura dobivanje odgovora na sva pitanja, dodajući da se "za cvijeće i snimanje sjednica mogu dobiti potrošeni iznosi, a za plaćanje savjetnika ne". Poveo je i raspravu o demografskom stanju, s obzirom na petstotinjak stanovnika manje u između dva posljednja popisa stanovništva i manji upis djece u školu. Kučić je odgovorila da postoji i protuprimjer, povećanje broja upisanih u srednju školu. Što se tiče Priskićeva angažmana, rekla je da će i isplate prema obrtnicima od listopada biti vidljive na stranicama Grada. Jović se požalio i na visoku cijenu parkiranja u gradskom središtu, predloživši da lokalno stanovništvo ima nižu cijenu, a također i na to da ovdašnje stanovništvo nema prioritet ukrcaja na trajekt. "Podijelili smo stanove svim đilkošima, a za doktore ih nema", ustvrdio je Jović, dodajući da je u vrijeme školovanja njegovog sina bilo 474 djece više u školu. Marijana Dragoslavić (HDZ) replicirala je da je u to doba bio rat, a na otoku prognanici. Oko prava na replike i njihovo trajanje poriječkali su se Jović i Devčić, uz upadicu Rudolfa Ivkovića (HSLS) da treba "zvati miliciju", našto je Ivan Fabijanić (HDZ) Ivkoviću uzvratio da je on bio u miliciji. Fabijanić je postavio pitanje budućnosti planinarskog doma na Osoršćici, nakon što je najavljen novi zakon prema kojemu bi takvi objekti mogli doći pod upravu županija. "Tražim od Grada da podrži Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo 'Osoršćica', a ne da se od domova naprave komercijalni sadržaji ili ih se zapusti". Pitao je i jesu li završeni radovi na aglomeraciji na Čikatu, gdje cure fekalne vode blizu restorana "Cigale", a na to je direktor "Vodoopskrbe i odvodnje" Neven Kruljac odgovorio da se kod lukobrana gradi nova crpna stanica i da će se sve slijevati tamo, pa pumpati prema Kijcu. Kučić je odgovorila da će dati podršku planinarskim organizacijama.
Rudolf Ivković naveo je da su ljetos u mnogo slučajeva građani čekali pomoć ispred zgrade Doma zdravlja, dok je tim hitne pomoći bio na terenu. Predložio je da se organizira još jedan tim, a da u Nerezinama postoje četiri stana koja se mogu popuniti zdravstvenim kadrom: "Liječnici bi došli, ali nemaju gdje stanovati. Uz petsto eura za stan i 200 eura davanja, ostalo bi im 700 eura mjesečno, a za taj novac nitko neće doći raditi na otok". Pitao je i hoće li opstati autoškola na Lošinju, nakon što je ostala bez poligona na MORH-ovom terenu. Problematizirao je i nadolazeće pripajanje vodovodne tvrtke krčkoj, ustvrdivši da će u takvoj tvrtki lošinjski vodovod biti zanemaren. Gradonačelnica je odgovorila da je za zdravstveni kadar riješen iznos za najamninu, ako već nije bilo stanova, a da je Lošinj "naveden kao svjetli primjer među gradovima i općinama u Hrvatskoj". Rekla je da računa i na smještajne kapaciteta Lječilišta Veli Lošinj van sezone. Što se tiče preuzimanja vodovoda, rekla je da ni ovdašanja ni krčka tvrtka nisu sretne s tim rješenjem. Ivković je replicirao da će ime gradonačelnice biti "uklesano u kamen zbog uništenja vodovoda". Ivan Koharović s Frankovićeve liste rekao je da na Poljani postoji problem s internetom, što vodi u probleme s poslom te lošim recenzijama apartmana. Predložio je da Grad napravi svoju optičku infrastrukturu pa je potom daje u najam telekomunikacijskim tvrtkama. Prigovorio je da su na stranicama Grada nepotpune transakcije i da se ne mogu pronaći svi ugovori, a da "odgovori na pitanja ispadaju kao ruganje vijećnicima". Tanja Jović iz gradske uprave rekla je da je aktualno kopanje na dionici Ćunski - Kovčanje prilika za optiku.
Mario Okmažić (AM) rekao je da njegovatelju koji u Lječilištu Veli Lošinj radi s neurološkim pacijentima istječe ugovor s krajem godine i da treba pružiti alternativu. Predložio je da se na sastancima s Lječilištem omogući sudjelovanje i vijećnicima. Predložio je i da se cijelo Vijeće nađe s predstavnicima mjesnih odbora, dajući primjer aktivnosti u ranijem projektu samoodrživosti Unija. U vezi demografije, rekao je da je "zajedništvo najveća demografska mjera", nasuprot prepucavanjima u Vijeću. Gradonačelnica je odgovorila da Grad dvije godine zaredom daje po 60 tisuća kuna da se održi terapija neurološkim pacijentima, ali da od Županije još nije dobio odgovor o nastavku rada. Okmažić je u replici rekao da se njegova stranka izostavlja sa sastanaka uoči sjednica Vijeća. "Kada sam pitao zašto je to tako, rečeno mi je da je to zato što Lidija Bandalo (prijašnja vijećnica AM, op.a.) jednom nije došla, pa je ispalo da ih sastanci ne zanimaju", rekao je. Dubravko Devčić postavio je pitanje o stanju u Gradskom društvu Crvenog križa, zatraživši izvještaj o utrošenim sredstvima, s obzirom na to da je jedna gerontodomaćica na bolovanju već godinu dana, a druga nekoliko mjeseci.
Realizacija 0,69% i 6%
Kod polugodišnjeg izvještaja gradonačelnice, Okmažić je istaknuo podatak da je na stavci kapitalnih projekata stanogradnje realizirano 0,69 posto plana, a u programu podržavanja izgradnje stambenog fonda šest posto plana, upitavši predviđa li se da će u drugom polugodištu biti realizirano 99, odnosno 94 posto plana? "Ljudi stvarno nemaju gdje živjeti. Mladi ne mogu nabaviti terene i graditi kuće", rekao je Okmažić. Pročelnica Marina Žunić odgovorila je da će do kraja godine realizacija biti mnogo veća, a da je za sljedeću sjednicu u pripremi javni poziv za stanogradnju.
Javne potrebe u kulturi usvojene su većinom glasova, uz primjedbe da savjetovanje ne treba provoditi u kolovozu, u jeku turističke sezone. Mnogo više raspravljalo se o dokumentu procjene posljedica velikih nesreća. Željko Jović je usporedio ovaj dokument s onim iz 2015. godine, istaknuvši da je krug ugroze od curenja amonijaka iz skladišne zone tada bio do Veloselske ceste, a da je sada samo do Kročate. Podsjetio je na nedavni incident s amonijakom iz skladišta na Kalvariji, a da tada Grad nije reagirao. Dodao je i da ga smeta što pri raspravama o zagađenju u luci nije pokazan dokument s rezultatima istraživanja. Još je nabrojao požar na staroj osnovnoj školi, zapušten stari Dom JNA na Velopinu, vojarne na Velopinu, sve bez zaštite. Mario Franković se nadovezao, kazavši da je zbog loše komunikacije nadležnih službi nedavno prava potraga za nestalim sugrađaninom počela tek nakon 48 sati. Rudolf Ivković je rekao da je na Kurilama 600 ilegalnih građevina s tonama nafte, goriva, stotinama plinskih boca i niskim raslinjem, ocijenivši da bi ljeti, "uz malo burina", požar uzrokovao "stotine mrtvih". Naveo je nedavni slučaj potopljene jahte u Svetom Martinu, gdje su službe, koje je zvao, odgovarale da nisu nadležne. Željko Jović je dodao da je tijekom sjednice primio poruku da je LAG "Vela vrata" nudio financiranje zaštite od onečišćenja mora, ali da se Grad nije javio na natječaj. Mario Okmažić je rekao da Grad treba nešto poduzeti u vezi zaštite od amonijaka, jer se "od privatne tvrtke ne može očekivati da se pobrine za nas". Opozicija se složila oko toga da je sustav civilne zaštite i drugih službi nekoordiniran, a Anto Nedić (HDZ) je raspravu ocijenio "jalovom i beskorisnom", jer "postoji zakonom propisan sustav civilne zaštite, s nadležnostima za svaku situaciju", uz Ivkovićevu upadicu da Nedićev govor "treba prekinuti jer valja gluposti".
"Prešutni dogovor da se nikoga ne kažnjava"
Među izvještajima čelnika gradskih ustanova i tvrtki, izdvajamo podatak Dalibora Cvitkovića iz Turističke zajednice o četiri posto manjem prometu u odnosu na prošlu godinu, iako je sam rujan bio bolji. Tvrdi da je Hrvatska po cijenama u srednjem razredu, ali da je ranije na emitivnim tržištima bila percipirana kao jeftinija od konkurencije, što više nije slučaj. Problem vidi i u recesiji u Njemačkoj, ali i vremenskim nestabilnom ljetu, uključujući i povratak turista u čijim su se zemljama dogodile katastrofe uslijed nevremena, poput Slovenije. Prvi čovjek "Komunalnih usluga" i "Vodoopskrbe i odvodnje" Neven Kruljac rekao je da je teško nadomjestiti radnu snagu, a da mnogo radnika odlazi u mirovinu. U radovima na vodovodu, problem vidi u naseljima, gdje je potrebno dizati parter na ulicama. Naveo je da će u pregovorima u pripajanju krčkoj firmi "Ponikve" biti i tema zadržavanja bar nekih od službi, poput računovodstva, na lokalnoj razini. Na Ivkovićevo pitanje o cijenama za poljoprivrednike, Kruljac je odgovorio da nema mehanizama spriječiti nekoga tko je otvorio OPG i posadio četiri masline, da dobije poljoprivrednu cijenu priključka, čak i kada je očito da mu to treba za kućicu. Devčić je odgovorio da kriterij treba biti broj stabala "jer se zna potreba za vodom po pojedinoj voćki". Nakon izvještaja Daniela Kljaića iz "Lošinj usluga", Koharović je predložio table s brojem (ne)popunjenih mjesta na pojedinim parkiralištima te nadstrešnice s fotonaponskim panelima, našto je Kljaić odgovorio da se o tome razmišlja, ali da se veće površine tretiraju kao elektrane i zasad ne postoji "računica". Franković je ocijenio da su na rubu incidenta situacije na glavnom trgu, gdje se miješaju dostava i taksi-vozila. Dodao je i da je iz "razgovora s policajcima saznao da postoji prešutni dogovor da se tamo nikoga ne kažnjava".
Nakon izvještaja Zrinke Ettinger Starčić iz Lošinjskog muzeja, Koharović je zatražio i izvještaj tvrtke "Loger", našto je pročelnica Žunić obećala to obaviti na sljedećoj sjednici s polugodišnjim izvještajima. Željko Jović predložio je veću valorizaciju Osora, kao najvećeg blaga, većeg i od toga "da se iz mora izvadi još lutaka", aludirajući na Apoksiomena. Ettinger Starčić se složila u vezi Osora, kazavši da bi, da je to u Italiji, imalo težinu novih Pompeja. Upozorila je i na često oštećivanje skulpture "Addio" na Čikatu, predloživši da Grad postavi nadzornu kameru. Martina Lipovac iz Pučkog otvorenog učilišta požalila se da u "Jadranci" nema dovoljnu podršku za usmjeravanje gostiju na Osorske glazbene večeri. Koharović je postavio pitanje oživljavanja rada Kazališta JAK, a naveo je da udruga "Relive" u Velom Lošinju ima veliki program s malim budžetom, našto je Lipovac odgovorila da ne zna kako u Velom Lošinju pokrivaju troškove predstava. "Mi si to ne možemo priuštiti, a voljela bih imati takav standard, da nam dolazi kvaliteta", rekla je. Što se tiče JAK-a, navela je da im Učilište pruža sve uvjete u zgradi kina, ali da kod njih postoji kadrovski problem. Željko Jović je upozorio na buku iz kafića u vrijeme predstava na ljetnoj pozornici, našto je Lipovac dodala da postoji i problem preklapanja s programima Turističke zajednice na obližnjem Trgu RH.