Kao što smo izvještavali, jučer je - za danas - hitno sazvana sjednica Gradskog vijeća Malog Lošinja, s jedinom točkom o "Elektro-vodi", a uime Grada na sjednici je nastupio odvjetnik Igor Koren iz Rijeke, govoreći o dvije teme - o prvoj je rekao to, da je "Vodoopskrba i odvodnja" sklopila ugovor o kupnji zgrade u Cresu od "Elektro-vode" bez prethodne suglasnosti skupštine tvrtke (čini je dvoje članova, gradonačelnički tandem Marin Gregorović iz Cresa i Ana Kučić iz Malog Lošinja) i da, iako je ugovor pravno valjan, nije potpisan u okvirima društvenog ugovora. Prema odvjetniku, skupština "Vodoopskrbe i odvodnje" sada može odabrati između dva raspleta - dati naknadnu suglasnost za ugovor ili se izjasniti o opozivu člana uprave, s tim da zbog odnosa 50:50 u skupštini, takva odluka može biti samo jednoglasna, a ne prolazi ako dvoje gradonačelnika glasa različito. Po drugoj temi, odvjetnik Koren rekao je da javni poziv za dokapitalizaciju "Elektro-vode" nije raspisan transparentno i kako predviđa zakon. "Jučer sam dobio materijale koji me stavljaju u veliku dilemu, jer je dokapitalizacija zamaskirala nešto drugo; činjenicu da bi trgovačko društvo kao dosad jedini član društva, de facto prenijelo sve svoje poslovne udjele i više ne bi bilo član društva. To nije svrha dokapitalizacije, nego klasičan ugovor o prijenosu poslovnih udjela. Kroz naziv dokapitalizacija se pokušava provesti nešto što nije dokapitalizacija i prijedlog ugovora je suprotan onome što je bio predmet javnog poziva", rekao je Koren, koji je dodao da bi prema prijedlogu ugovora ispalo da "Komunalne usluge Cres-Lošinj" (također u zajedničkom vlasništvu dva grada, u odnosu 50:50) prenose svoje udjele zainteresiranom ulagaču Mikaelu Peterssonu, Šveđaninu poslovno aktivnom u Hrvatskoj.
Kruljac: Ispada da sam nešto radio na svoju ruku, ali svi su bili informirani
Prozvani prvi čovjek oba komunalna poduzeća, "Vodoopskrbe i odvodnje" te "Komunalnih usluga", Neven Kruljac, podsjetio je na višegodišnje izvještaje o teškom stanju "Elektro-vode" čiji su gubici sve veći, kao i na to da se zbog vlasničke strukture tvrtka ne može javljati na natječaje u organizaciji EU. Također je istaknuo da je "Elektro-voda" počela gubiti najbolje radnike zbog pojave građevinskih tvrtki s boljim uvjetima u Cresu. "U takvoj je situaciji trebalo u proces dokapitalizacije, jer je bilo očigledno da tvrtka nema šanse preživjeti na tržištu. Većina zaposlenih je s Cresa, pa je interes Grada Cresa puno veći, a ondašnjih 40 ljudi za Cres predstavlja veliki broj. Angažirali smo tvrtku koja ima iskustvo na tom području, s ciljem da pripremi 'Elektro-vodu' za dokapitalizaciju. Naši opći uvjeti su da se poslovanje nastavi, zadrži sjedište društva, da se neki period zadrži zatečene radnike. Napravljena je detaljna analiza i javni poziv, kojim je predviđeno da svi zainteresirani koji plate jamčevinu mogu detaljno pogledati sve papire. Predviđeno je bilo tri milijuna kuna dokapitalizacije, s tim da je zadržano pravo neprihvaćanja ponuda i praktično je javni poziv trebao pokazati postoji li uopće javni interes. Nominalno je upisani kapital 1.250.000 kuna, no stvarno je gubitak veći od visine kapitala. Agitirali smo kod lokalnih i vanjskih građevinara, no nitko nije bio zainteresiran, kad je vidio financijske pokazatelje. Gubitak se gomilao i naša je želja bila napraviti drugi poziv, s lakšim kriterijima, a sve to vrijeme tražili smo potencijalnog investitora, da se zadrži poslovanje i radna mjesta. Ono što je ostalo od imovine je upravna zgrada, a tadašnji 'Vodovod i čistoća' dao je garancije banci za kredit kojim je zgrada izgrađena. Kako su 'Komunalne usluge' pravni sljednik 'Vodovoda i čistoće', to je prešlo na njih, a onda bi u slučaju da 'Elektro-voda' ne ispunjava obaveze, banka sjela na račun 'Komunalnih usluga', ostvarili bi se uvjeti za stečaj, a zgrada bi ušla u stečajnu masu i više nad njom ne bismo imali kontrolu", prepričao je Kruljac kronologiju događaja. "Ispada da sam nešto radio na svoju ruku, ali svi su bili informirani. Nisam imao suglasnost u pisanom obliku, a činjenica je da sam obavezan dobiti suglasnost. No, iz razgovora je bilo jasno da je skupština suglasna s tim činom. Jer, druga opcija je puno štetnija, naročito za komunalno društvo koje je u problemima s likvidnošću. Postoji članak da je potrebna prethodna suglasnost skupštine, no stoji i da skupština društva mora voditi poslove pažnjom savjesnog gospodara. Je li bila bolja opcija sjediti i gledati kako sve propada?", zaključio je Kruljac na današnjoj sjednici Gradskog vijeća.
HNS-ov vijećnik Elvis Živković pitao je kakav je status direktora "Elektro-vode" Dejana Ćormarkovića te kakvo je sada financijsko i kadrovsko stanje tvrtke, našto je Kruljac odgovorio da je direktor dao otkaz, ali da je ostao raditi na pola radnog vremena, pošto se nitko nije htio prihvatiti tog posla. Ostalo je nešto strojeva te betonara sa 1100 kvadratnih metara zemljišta. "Čini se da je interes da se do betonare dođe preko stečajne priče, bez preuzimanja obaveza prema ljudima. Očekuje se intenzivno betoniranje na sve strane i zato je to ostalo u tvrtki, u kojoj je sada 33 zaposlenih", odgovorio je Kruljac.
U nastavku rasprave, Željko Jović (SDP) prigovorio je zbog prekratkog vremena za čitanje dokumenata za sjednicu - kaže, vidio je poziv na e-mailu jutros, a pun je posla, našto mu je replicirao predsjednik Vijeća Dubravko Devčić (vlastita nestranačka lista) podsjetivši ga da je s prošle sjednice otišao prije izvještaja o "Elektro-vodi". Jović je dalje nastavio da je o ovoj temi trebalo organizirati zajedničku sjednicu s creskim vijećem, a da je sve o "Elektro-vodi" doznao privatnim kanalima, umjesto kroz Vijeće. "Koje je rješenje ako Grad ne da suglasnost za dokapitalizaciju? Ne bih olako gubio ulagače, možda možemo sve ovo staviti u pravne okvire i novi natječaj", predložio je.
"Razumijem gospodina Kruljca kada kaže da ne želi da netko izgubi posao, no danas u Hrvatskoj mnogi nositelji javnih dužnosti i za sitnije stvari od ove idu u Remetinec. Procedura nije ispoštovana i samo želim da sve bude u skladu sa zakonom. Vjerujem da je Kruljac radio u dobrim namjerama, no put u pakao je popločen dobrim namjerama. Gradonačelnici bi mogli završiti tamo gdje ne bi htjeli biti, također i Kruljac", rekao je Anto Nedić, HDZ-ov vijećnik, dodajući da je poslovnu zgradu prodana bez znanja skupštine, našto je Kruljac replicirao da zgrada nije prodana bez znanja, već bez suglasnosti skupštine.
Opozicijski vijećnik Mario Franković (nestranački, lista sa SDP-om) rekao je da je ovo prešlo u "raspravu člana uprave i gradonačelnice", kojoj je poručio da je svakako bila upoznata s prodajom zgrade, a da je "tema za pravnike, postoji li pisana ili prešutna suglasnost". Složio se s Jovićem da je sjednica trebala biti zajednička s creskim vijećem.
Na kraju su zaključci usvojeni većinom glasova, pri čemu su za njih bili HDZ-ovci Anto Nedić, Marijana Dragoslavić, Aleksandra Volarić Magazin, HNS-ovac Elvis Živković i trojac s liste Dubravka Devčića - on te Biljana Vojniković i Martina Kalac, a protiv su bili Mario Franković (nestranački, lista s SDP-om) i Željko Jović (SDP). Ostalih četvero vijećnika nije bilo na sjednici. Dogovoren je novi sastanak dvoje gradonačelnika, Kruljca i odvjetnika Korena.
Protiv dokapitalizacije po predloženom modelu, zainteresiran švedski ulagač
- Bojan Purić