Za razliku od velike većine dosadašnjih izložbi u ovom prostoru, na kojima su bili predstavljeni likovni radovi autora-pojedinaca ili skupina autora, odnosno tematizirane određene ličnosti ili epohe iz povijesti, ova se izložba temelji na jednom događaju iz povijesti, o kojemu se izvan sredine u kojoj se dogodio, a riječ je o otoku Unijama, gotovo ništa nije znalo. Desetog siječnja 1945., u završnim mjesecima II. svjetskog rata, tri torpiljarke njemačke ratne mornarice nasukale su se na obali Unija, blizu Velih aliga i blizu svjetionika, nedaleko od sela. Šest dana kasnije, otkrila ih je britanska mornarica i otvorila paljbu na njih, uništivši jednu torpiljarku, dok su druge dvije teško oštećene. Prema zapovijedi koju su dobili, njemački vojnici potom su eksplozijama uništili sve ostatke. Pritom je došlo do taljenja aluminijskog materijala, da bi ga odmah potom more ohladilo i pretvorilo u "srebrne kapi", nalažene u velikom broju još dulje vrijeme nakon rata.
Još je zanimljivije da su, nakon što su njemačke posade evakuirane, mještani Unija pohrlili pregledati ostatke, našavši niz vrijednih uporebnih predmeta, materijala koje su iskoristili za druge svrhe, pa i nešto hrane, čak i kave u zrnu koju nisu dugo vidjeli, uslijed ratnih poremećaja u opskrbi otoka. Među najzanimljivijim predmetima, tada pronađenim, a ovom prilikom izloženih, brodski je sat (ura), koju je pronašao Josip Nikolić "Đepi". Uru je Giovanni Nikolić nedugo potom odnio na popravak u Mali Lošinj i otada, pa i na ovoj izložbi, uz pomoć ključa za navijanje, ura besprijekorno radi.
Izložbu u Lošinjskom muzeju otvorili su ravnateljica muzeja Zrinka Ettinger Starčić te autori Iskra Karniš Vidovič i Davor Karniš, koji su ovu građu pokazali prošloga ljeta na Unijama, u galeriji "Torać", a sada su je prezentirali i lošinjskoj publici. Oni koji nisu došli na otvaranje, izloženo će moći pogledati sve do 2. prosinca.
Ura s njemačke torpiljarke još radi
- Bojan Purić