Knjiga o nastavnici i spisateljici Elsi Bragato (Mali Lošinj, 1908. - Trst, 2004.) zasniva se na diplomskom radu Ksenije Benvin Medanić na Sveučilištu u Zadru, a u nakladi Katedre Čakavskog sabora Cres-Lošinj i Zajednice Talijana Malog Lošinja otisnuta je dvojezično (hrvatski, talijanski) krajem prošle godine, pričekavši na predstavljanje do razdoblja bez komplikacija oko organizacije javnih okupljanja.
Osim Benvin Medanić, još su u predstavljanju sudjelovali urednik Julijano Sokolić, predsjednica Zajednice Talijana Malog Lošinja Anna Maria Saganić, predsjednica Katedre Čakavskog sabora Cres-Lošinj, Olivela Franko te Isabel Bani, profesorica talijanskog jezika. U glazbenom programu bile su članice ženskog zbora "Vittorio Craglietto" Zajednice Talijana Lošinja te Antonela Kunda na klaviru.
Elsa Bragato, napustivši rodni Lošinj, živjela je uglavnom u Trstu i ondje objavila četiri knjige kratkih i nostalgičnih zapisa o Lošinju - "Una volta a Lussin" (1974.), "Arie di Lussino" (1978.), "Lussin, sempre Lussin" (1981.) i "Lussino, ti saluto" (1990.). Preminula je u Trstu, no njeni su posmrtni ostaci dvanaest godina kasnije premješteni na groblje u Malom Lošinju.
Zapisi o Lošinju iz prohujalih vremena
- Bojan Purić