Predmetima iz svoje zbirke Rušin bi i sam mogao popuniti cijelu dvoranu, pa i više, no poanta je da sudjeluje što veći broj izlagača, pa je tako tema svjetla i svjetlosti privukla tridesetak sudionika koji su "pretresli" šufite i konobe u potrazi za potencijalnim izlošcima. Tako su se na vitrinama našle stoljećima stare krhke uljanice od terakote, jednostavne naprave kojima se proizvodila i održavala svjetlost, žarulje (među njima i one iz nekadašnje elektrane u lošinjskoj uvali Sv. Martin, koja je davala struju Malom Lošinju do dolaska energije s kopna, a koje je donio Lučano Nikolić) lumine, lampe, vojne svjetiljke, upaljači, šibice maštovite ambalaže, pa i dekorativni lusteri i predmeti za razonodu. "Za kućne uljanice koristilo se maslinovo ulje, jer drugog nije bilo, no to je obično bio škart od ulja i bile su potrebne vrlo male količine", kazao nam je Rušin dok smo obilazili vitrinu sa starim predmetima iz otočnih domaćinstava.
Izloške građana, a sudjelovali su Arlen Abramić, Marta Fazlić, Ljubo Galjanić, Silvano Holjevina, Zoran Koljevina, Marina Kučica, Branko i Natalia Lakner, Daniela Lakner, Elena Magašić, Iva i Josip Magašić, Dragica Muškardin, Lučano Nikolić, Ljerka i Đordano Mužić, Ljiljana Redžić, Ivo Rušin, Everina Spagnol, Korino Stuparić, Gracijano Toić, Ersilia Valentić, Walter Vidulić, Roland Wegemann, Mladenka Zorović i Katya Žic-Antunović, te kolektivno Udruga "Sv. Gaudencije" iz Osora, uz doprinos likovnim radovima djece iz Dječjeg vrtića "Cvrčak", okvir je dalo osoblje Lošinjskog muzeja, davši na panoima pregled pojmova svjetla i svjetlosti i njene primjene kroz povijest.
Istodobno, u prizemlju zgrade Muzeja Apoksiomena, na panoima je obrađena tema nadahnuta upravo grčkim brončanim kipom - ideali ljepote tijela u antičkoj skulpturi; posjetitelji su se imali priliku upoznati s tadašnjim načelima ljepote, estetskim idealima, mjerama i skladu, te vrednovanju originala i kopija.
Svjetlo(st) od davnina do današnjih dana
- Bojan Purić