Kao nastavak mjerenja obavljanih od 2014. do 2016. godine, na upravnoj zgradi Lječilišta Veli Lošinj postavljen je uređaj kojim Nastavni zavod za javno zdravstvo (NZJZ) PGŽ mjeri vrste i koncentracije peluda u zraku.
Na konferenciji za novinare održanoj u petak, Prof.dr. Darija Vukić Lušić, voditeljica Odsjeka za sanitarnu mikrobiologiju i biologiju okoliša u NZJZ, rekla je da "trenutni rezultati ukazuju na to da dominiraju peludna zrnca graba, hrasta, čempresa, jasena, masline", "da je za drveće koncentracija peludi umjerena", dok su "za trave, koncentracije peludi izuzetno niske", a "od korova, crkvina je s visokom koncentracijom peludi u zraku". Istaknula je da je u Europi, kako se procjenjuje, 150 milijuna osoba s alergijskim bolestima i da će taj broj po procjenama i dalje rasti, a to nosi i povećanje troška zdravstvene zaštite.
Ravnateljica Renata Žugić rekla je da se (potencijalni) posjetitelji Lječilišta interesiraju za podatke o prisutnosti peludi, kada planiraju vrijeme dolaska na otok, a da i za one koji ovdje imaju alergijske reakcije, te reakcije budu blaže nego u gradskim sredinama iz kojih su došli. Još su govorile voditeljica lošinjske ispostave NZJZ, dr. Senka Stojanović, istaknuvši afirmiranost Lošinja kao klimatskog lječilišta, te gradonačelnica Ana Kučić, uime Grada Malog Lošinja, koji u ovoj rundi istraživanja sudjeluje financijski. Kučić je rekla da Grad nastoji podržati ovakva istraživanja, uključujući i kontrolu kakvoće mora, za koju je rekla da će ubuduće biti provođena na više lokacija.